روابط عاطفی خوب را بشناسیم!

منتشرشده توسط mahsa mahsa در تاریخ

روابط خوب

یک رابطه خوب جایی‌است برای به اشتراک گذاشتن نه جایی برای دریافت کردن و گرفتن!
نسرین جهانمرد” کاندیدا دکتری روان شناسی عمومی و دارای پروانه اشتغال تخصصی از سازمان بهزیستی هستند، به ما لطف کرددند و چند نکته ی مهم را در رابطه با روابط عاطفی را در اختیار ما گذاشته اند.
تازمانی که سعی و هدف شما از وارد شدن به یک رابطه این است که کشف کنید از این رابطه می توانید چه به دست آورید و چیزی بگیرید، آنچه واقعا دارید یک معامله است نه یک رابطه!!!
رابطه تقریبا یک مشارکت نامحدود است. هنگامی‌که مشارکت به خوبی انجام می‌شود درواقع شما همه خوبی‌ها را بزرگنمایی می‌کنید.
اما وقتی تبدیل می شود به اینکه چه کسی چه کاری انجام داده است، چنین رابطه ای فقط به وسیله قوانین هدایت می شود و این آغاز نابودی رابطه است.

Image result for روابط عاطفی

🎈طبیعتاً همهء ما از پارتنر یا همسرمان انتظار داریم نیازهای عاطفی و جنسی ما را تامین کند و وقتی در جلسات مشاوره از زوج ها می پرسیم هرکدام از شما دقیقا چقدر توجه، محبت، نوازش و درک شدن می خواهید همه جواب می دهند: “زیاد!”

بنابراین هرزمان که طرف مقابل جوابگوی خواستهء ما نباشد، حضور نداشته باشد، “نه” بگوید و یا نظر ما را تایید نکند احساس می کنیم طرد شدیم، حالمان گرفته می شود و فکر می کنیم این رابطه سالم نیست و درست کار نمی کند!

ولی داستان دقیقاً برعکس است و اگر شما در رابطه ای باشید که هیچوقت ناکام نشوید، نه نشنوید و همیشه تایید شوید احتمالا آن رابطه ناسالم است و بعید است زیاد دوام بیاورد!

🔔 چرا؟

چون نیازهای افراد اغلب در یک راستا نیستند بطور مثال. یک طرف می خواهد بعد از کار استراحت کند و آن یکی تازه می خواهد معاشرت کند. یکی می خواهد پس انداز کند و آن یکی می خواهد خوشگذرانی کند. بنابراین اگر من هیچوقت ناکام نشوم و همه چیز طبق خواسته من پیش برود احتمالا به این معنی است که طرف مقابل مدام ازخودگذشتگی می کند و هیچ چیز طبق خواسته او نیست!

👈 در هر رابطه ای نیاز داریم گاهی اوقات ناکامی را تحمل کنیم تا طرف مقابل هم درک، توجه و همدلی را تجربه کند. در هر رابطه سالمی درصد اندکی از طرد شدن، مایوس شدن، نه شنیدن و تایید نشدن وجود دارد که یک فرد بالغ باید مهارت کنارآمدن با آن را بلد باشد ولی اگر میزان این ناکامی ها زیاد و یا به شکل پرخاشگری، توهین و سرزنش باشد احتمالا نشانه ناامنی و ناسالم بودن رابطه است.

جدایی در روابط عاطفی

اگر در رابطه با کسی هستی که برای اینکه بیشتر دوستش داشته باشی و عاشق ترت کند به احساس تو بی توجهی می کند ؛
و خودش را به کوچه ی علی چپ می زند؛
جواب پیام ها و تماسهایت را به موقع نمی دهد؛
وبه بی خواب و خوراک شدن تو توجه ندارد ؛
و برایش مهم نیست که تو چقدر می شکنی ؛
و فقط و فقط خودش را می بیند و تصور می کند که هر چه دست نیافتنی تر باشد جذابیتش بالاتر می رود ؛
این آدم مشکل دارد ؛
دچار خلا درونی و ناراحتی روحی است ؛ نیاز به درمان دارد ؛ او را کنار بگذار قبل از اینکه از عاشق شدن بیزار شوی .

دسته‌ها: روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *